Kis türelmet,
feldolgozás folyamatban ...

ÁLOM, ÉDES ÁLOM – HOL VAN AZ ÁGY LEGJOBB HELYE A SZOBÁBAN?

2016-12-14

 

A nyugodt, pihentető alvás kulcsa a kényelmes ágy és a jól berendezett hálószoba. Az egyik legnagyobb dilemmát pedig pont e kettő állítja elénk, hiszen nehéz megtalálni a fekhely ideális helyét a szobában. Adunk most néhány támpontot ehhez.

 

1. Sokan vallják, hogy az ágynak a főfal mellett a helye a hálóban. Ez azonban nem feltétlenül igaz. Nagyban függ ugyanis a szoba és a szomszédos helységek elrendezésétől, hogy mit nevezünk ideálisnak. A feng shui is óva int minket a főfal dominanciájától akkor, ha a háló mellett közvetlenül fürdő van, így a falban szennyvíz vagy gáz csövek futnak. Még azoknak is javasoljuk fontolóra venni ezt, akik nem feltétlenül hisznek a csi energiában, hiszen kotyogó vezetékeket vélhetően ők sem szeretnének a fejük mellé éjszaka.

Az ágy helyzete függ továbbá annak méreteitől és a szoba arányaitól is. Ha a szoba négyzet alakú, az ágynak a középső tengelyen van a legjobb helye, ha azonban téglalap alakú, inkább osszuk zónákra a hálót. Az ágy legyen az egyik zónában, az asztal és a fotelek pedig a másikban.

 
 
 

2. Egyfajta biztonságérzetet ad, ha az ágyból szabad rálátásunk nyílik a szobaajtóra, de a szoba berendezésekor gondolnunk kell arra is, hogy ha nyitva van a háló ajtaja, ne legyen látható az egész ágy a szomszédos helységből. Amennyire csak lehet, helyezzük az ajtótól távol az ágyat, viszont mindenképp úgy, hogy fekvő pozícióból lássuk a bejáratot és az ablakot egyaránt.

A biztonságérzeten és a privát szféra megőrzésén túl az sem mellékes, hogy az ajtón beszűrődő fényre nem feltétlenül ébredünk majd fel éjszaka.

 

 

3. Vannak kultúrák, amelyek szerint nem illik úgy feküdni, hogy a lábunk az ajtó felé van. A feng shui szerint is alapvetés ez, csakúgy mint az, hogy ne akasszunk tükröt az ággyal szembe, vagy ne aludjunk csillár alatt, sem pedig két ajtó között.

Nem kell azonban ezt sem ennyire szigorúan vennünk. Nem minden ajtó számít ugyanis ide, például a gardrób bejárata egyértelműen kivételt képez. Ha ráadásul a háló egy légtérben van a nappalival, könnyen lehet, hogy az egyetlen elrendezési opció az, hogy lábunkkal a nem létező bejárat felé alszunk.

 
 
 

4. Abban is sokan hisznek, hogy meghatározott égtájak felé fordulva kell aludnunk, ami egyértelműen kijelöli az ágy helyét is a szobában. A japánoknál például a fej nem lehet észak felé, mert az rossz ómen.

A feng shui ugyanakkor nem határoz meg általános irányt a testünknek alváskor, azt mondja ugyanis, hogy ez mindenkinél személyre szabott.

 

 

5. Ha nagy ablakokkal rendelkezik a hálónk, nagy a kísértés is, hogy a szép kilátás reményében azzal szembe állítsuk az ágyat. Ez abban az esetben jó ötlet, ha a szobánk például egy nyugodt erdőre néz. De ha nyugat-keleti fekvésű, máris tervezzünk újra mindent, ugyanis a felkelő nap nem hagy majd bennünket nyugodtan pihenni.

 

 

A szoba hőmérséklete ráadásul rendszerint alacsonyabb az ablakok közelében, mivel a nyílászárón legalább minimális mértékben biztosan szökik a meleg.

 
 
 
 
Forrás: