Kis türelmet,
feldolgozás folyamatban ...

Az első 10 lépés a minimalista életmód felé

2017-02-23

 
 
Te mernél úgy élni, hogy egyetlen tányért, kanalat, bögrét használsz, egyetlen szoknyát vagy nadrágot hordasz és a gyereknek három játéka van? Ha nem, akkor csak próbáld ki ezt a néhány kompromisszumos megoldást.
 

A minimalizmus mozgalma járványként söpör végig Amerikában, Nyugat-Európában és Japánban.

Szeresd az embereket, használd a tárgyakat és ne fordítva!

- így szól a minimalista alapvetés.

A minimalista életmód lényege, hogy csak azokat a tárgyakat tartjuk meg az otthonunkban, amelyekre valóban szükségünk van. Nem elsősorban azért, hogy tudatosan szegénységre törekedjünk, mint Assisi Szent Ferenc; a minimalista életmódot választók között akadnak kifejezetten gazdagok is. Inkább azért, hogy tényleg a lényegre koncentrálhassunk, az otthonunk és a környezetünk fellélegezhessen és hogy ne vonja el a figyelmünket a sok kacat.

A minimalista életmód különösen elterjedt Japánban és egy kicsit kevésbé, de egyre hangsúlyosabb szerepet kap az Egyesült Államokban is. Japánban többek között a különösen nagy földrengésveszély az oka a mozgalom térhódításának; sokan gondolják úgy, hogy egyszerűen nem éri meg – és veszélyes is – sok tárgyat tartani, amelyek egy ilyen helyzetben és balesetveszélyesek és meg is rongálódhatnak.

 

1. Időről időre szánj rá egy hétvégi napot, egy órát vagy akár csak napi öt percet szortírozásra.

2. Egyszerre csak egyféle típusú tárgyakra koncentrálj. Például a bútorokra vagy a könyvekre.

3. Kategorizáld a tárgyakat a következők szerint: a) azonnal kidobható (ha lehetséges, a szelektív gyűjtőbe) b) elajándékozod vagy eladod (de így nem tudod most azonnal a kukába vinni) c) nem használod, de sajnálod kidobni d) használod, de nem szereted, legszívesebben lecserélnéd másra e) használod és szereted.

4. A c) (sajnálod kidobni) kategória darabjainak nagy részéről ki fog derülni, hogy valójában nem sajnálod. :)

5. Amiből két egyforma van, abból szabadulj meg az egyiktől. Elég neked egyetlen ágytakaró, egyetlen lapos sarkú fekete csizma, nincs szükséged egy hat- és egy nyolcszemélyes kávéfőzőre.

6. Minden szobában legyen egy „kupis” terület. Például egy szék, ahova a ruháidat hajítod esténként. Helyezz el kosarakat és dobozokat a fal mellett vagy a polcokon, hogy a könyveid, kesztyűid, ékszereid ne a padlón végezzék. Mostantól rend van a lakásodban – majdnem mindenütt. Máris sokkal jobban érezheted magad.

7. A legközelebbi utazásodra csomagolj feleannyi cuccot, mint amennyi időre mész. Ha 6 napra mész, csomagolj 3 napra. Ha elfogynak a ruháid, mosd ki őket és figyeld meg, milyen érzés feleolyan nehéz bőrönddel utazni. Ez csak egy ideiglenes állapot, utána hazamehetsz a rengeteg ruhád közé, nem veszítesz sokat.

8. Próbálj meg egyszerűbb ételeket enni egy hétig, keress kevés hozzávalós recepteket, viszont főzz dupla adagot, hogy ne kelljen minden nap főznöd. Egy héten legyen kétféle reggeli, háromféle ebéd és vacsora. Ha a családod panaszkodik, mondd, hogy ez csak egy kísérlet.

9. Ne hasonlítsd magad másokhoz. Ne aggódj amiatt, hogy a barátnődnek sokkal kevesebb ruha vagy bútor is elég, mint neked. A minimalizmus hálistennek nem egy vallás, nem vagy ügyetlenebb, csak mert lassabban haladsz vagy másmilyen döntéseket hozol. Koncentrálj arra, hogy te milyen tárgyak társaságában érzed jól magad.

10. Figyeld meg, hogy milyen egyik vagy másik fontos kelléked nélkül élni. Próbálj ki egy napot internet nélkül. Egy hónapig csak három különböző felsőt váltogass. Egy rúzst. Egyetlen ékszert. Figyelj a hangulatodra, menj el sétálni, élvezd ki az (egyszerű) ízeket, vegyél mély levegőket.

 

Forrás: www.evamagazin.hu