Ételmérgezés ellen is véd a kék LED
2015-07-18Új távlatot nyit a kék LED felhasználásában, hogy fényében elpusztulnak az élelmiszerekben leggyakrabban elszaporodó kórokozók. Ezzel megvilágítva tartósítószer nélkül is hosszabban eltartható az étel.
Nem csak energiatakarékos, hanem baktériumokat is öl
A LED-nek nevezett fénykibocsátó diódát legtöbben energiatakarékos fényforrásként ismerik, holott antibakteriális hatással is rendelkezik.
A kék LED fény képes a baktériumok elpusztítására, különösen a hűvös, tehát 4–15 Celsius-fokos hőmérsékleti tartományban és enyhén savas közegben (pH 4,5) hat, olvasható a Szingapúri Állami Egyetem kutatócsoportjának beszámolójában, amely a Food Microbiology folyóiratban jelent meg.
A kék ledes fény a kísérletek szerint többek között kiváló a gyümölcsök tartósításához, tehát a kék LED olyan élelmiszerek tartósítószer-mentes tárolásához használható, mint egyes gyümölcsök, például egy készen kapható gyümölcssaláta vagy a fogyasztásra kész húsáruk: ezeket elég lesz egyszerűen hűteni és kék LED-del megvilágítani a frissen tartáshoz.
A fény a sejttartalomra hat
Az egysejtű baktériumokban vannak olyan fényérzékeny részek, amelyek elnyelik az elektromágneses spektrum 400–430 nanométer közötti látható fény tartományát, és ami egybeesik a kék szín 420–490 nanométeres tartományával. A kék fénnyel történő megvilágítással olyan folyamatok indulnak be a sejtben, amelyek végül a baktérium elpusztulását okozzák.
Különféle E. coli baktériumok. A kék LED fény olyan sejten belüli változásokat generál, amelyek a baktérium pusztulásával járnak.
A korábbi kutatások főleg azzal foglalkoztak, hogy bizonyos ételmintákhoz fényérzékenyítő anyagot adtak, illetve rendkívül közelről, kevesebb mint két centiméter távolságból sugározták a baktériumtenyészetre a LED-fényt.
Az új technológia lehetővé teheti a tartósítószerek kiváltását, ám ezek a feltételek a gyakorlatban nem alkalmazhatók.
A szingapúri kutatók elsőként bizonyították be, hogy a hőmérséklet és a pH-érték befolyásolja a LED antibakteriális hatását.
A semleges kémhatás kedvez a kórokozóknak
A kutatók három gyakori élelmiszer eredetű kórokozót – Listeria monocytogenes, Escherichia coliO157:H7 és a Salmonella typhimurium – világítottak meg kék LED-del, és a minták kémhatását többször változtatták savastól a lúgosig.
Kiderült, hogy a baktériumok nem viselik el a szélsőséges kémhatásokat, de ebben voltak eltérések.
A Listeria számára savas környezetben bizonyult pusztítóbb hatásúnak a kék LED. Ellenben az E. coli és a szalmonella baktériumoknak lúgos környezetben volt igazán kedvezőtlen a speciális világítás, noha a fény savas közegben is viszonylag sikeresen elpusztította őket.
Az antibakteriális hatást a laboratóriumi kísérletek bizonyítják.
A kutatócsoport már egy 2013-as vizsgálat során igazolta, hogy a kék LED-fény hűtéssel párosulva antibakteriális hatású.
A jelenlegi – a kémhatásra fókuszáló – kutatásban megállapított eredményeik szerint a savas kémhatású élelmiszerek tárolásakor az új módszer valós alternatívája lehet a mesterséges adalékanyagoknak.
Elsőként a nagykereskedők érdeklődhetnek
Egyre nagyobb a kereslet a természetes vagy csekély mértékben feldolgozott élelmiszerek iránt – mondta Yuk Hyun-Gyun kutatásvezető, az egyetem élelmiszertechnológia tanszékének munkatársa. – A kék LED-nek köszönhetően nincs szükség mesterséges tartósítószerekre vagy savanyúságot szabályozó anyagokra."
Az élelmiszer nagykereskedelem számára különösen érdekes lehet az új technológia:
A létező technológiákat újszerűen kombináló módszert elsőként hűtőházakban vagy élelmiszer nagykereskedőknek volna érdemes kipróbálni, például friss gyümölcsök, nyersen fogyasztható tengeri eredetű ételek, mint a sushi vagy a füstölt lazac, illetve a hűtött húskészítmények adalékanyag nélküli tárolásához.
A módszer többek között a tengeri ételek frissen tartására is alkalmas:
A szingapúri kutatócsoport azt is vizsgálja, hogy a zöldségek C-vitamin-, klorofill- és béta-karotin-szintjére milyen hatással van a LED-világítás: növeli, csökkenti vagy megőrzi-e a tápanyag-tartalmat. Amennyiben az új módszer bevethető a zöldség- és gyümölcstárolás területén is, az mérsékelné az élelmiszerveszteséget.
Forrás: