Mennyit fogyaszt a Facebook?
2013-12-29Alig egy hét múlva kapcsolja be a világ legnagyobb közösségi oldala saját adatközpontját, kiváltva az eddig bérelt szervertermeit. A központ a messzi és vadregényes Oregon államban kapott helyet. A Prinevilleben felépített központ 13 700 négyzetméter területű - mint egy jókora Tesco -, és ha üzembe helyezik, a Facebook forgalmának felét elbírja majd.
Elsősorban a megfelelő klíma miatt esett a választás az oregoni helyszínre. Többnyire hideg és száraz a levegő, amely megfelelő a szerverek hűtéséhez, spórolni pedig ezen lehet igazán. A hideg levegő a szerverfarm házának tetején lép be, majd elkeverik a gépekből kiáramló meleg levegővel, amelyek egy szinttel lejjebb vannak. A hűvös levegő áthalad egy sor légszűrőn, páramentesítőn, ahol egy finom spray alkalmazásával beállítják a megfelelő hőmérsékleti és páratartalom-értéket, majd ezt a keveréket küldik vissza annak a teremnek a padlózatán keresztül, amelyben a szerverek vannak. A rendszer szépsége, hogy gyakorlatilag olyan, mintha szellőztetnénk, a levegő szabadon áramlik.
Zöld, zöldebb
Egyébként is kialakult a techcégek között hatékonysági szempontból egyfajta verseny. A nem csak PR-szempontból jól eladható energiahatékonysági mutatót
- power usage efficiency (PUE) - próbálják minél alacsonyabban tartani. Ez az érték a létesítmény teljes fogyasztására vetíti az egységben lévő szerverek fogyasztását. Az ideális az 1-es érték lenne, ami e felett van, az elvesztegetett energia. A Facebook új központja majdnem tudja ezt, értéke: 1,07. Összehasonlításképp a Google, amely szintén kommunikálja ezt az értéket, legjobb ilyen farmja is „csak” 1,13-as.
zöldet nem
Kis csavar a nagy takarékosságban, hogy a szervereket megvilágító – és nyilván a Facebook színére is utaló LED-lámpák tömege – kék lett annak ellenére, hogy ha zöldben világítana, akkor LED-enként 5 centet spórolt volna magának a Facebook. Úgy látszik, azért ott sem minden a pénz – írja a BBC.
A kritikusok, ahogy azt kell, találnak fogást a projekten. Elismerik a Facebook erőfeszítéseit, azonban nagyon fontosnak tartják hangsúlyozni, nem az a kérdés, hogy mennyit fogyasztunk, hanem hogy milyen energiaforrásból. És ebben egyáltalán nem áll olyan jól a Facebook, ugyanis a Greenpeace felmérése szerint a cég a gépeinek működtetéséhez ebben a csodaközpontban is 62 százalékban nem megújuló, vagyis hőerőműből származó áramot használ.
Hány gép is kell a Facebooknak?
És mennyit is fogyaszt majd ez a központ? Körülbelül annyit, amennyit 30-35 ezer nem éppen a takarékosságáról ismert amerikai háztartás. A beruházás persze nyilván rentábilis így is, elég, ha azt vesszük, hogy évente 50 millió dollárt költött eddig a cég csak arra, hogy szerverhelyet béreljen valahol.