Láttatni vagy elrejteni? Nyugtatni vagy felrázni? Beolvasztani vagy kiemelni? Csak néhány szempont a számtalan közül, melyet mérlegelnünk kell függönyvásárlás előtt. Amennyire egy jól megválasztott ablakelő képes ugyanis szinte észrevétlenül javítani a harmóniát, annyira tud egy oda nem illő drapéria belerondítani a mindennapok nyugalmába. A függöny és az otthon összhangja tehát megkerülhetetlen. Anyag, szín és mintázat az egyik oldalon, fényviszonyok, méret és stílus a másikon. A feladat tehát adott, de hogy ne legyen ördögtől való a megoldás, összegyűjtöttük a legfontosabb szabályokat.
1. Játsszunk a térrel!
Csakúgy, mint megannyi más berendezési elem, a függöny is komoly hatással lehet térérzetünkre. Ha például magasítani szeretnénk a szobát, mindenképp földig érő textília mellett tegyük le a voksunkat. De széltében is megcsalhatjuk érzékeinket, ehhez minél nagyobb területet kell lefednünk függönnyel. Az ablak mérete is sok mindent meghatároz: ha nagyobb üvegfelületet szeretnénk kicsinyíteni, felül összeérő anyagot két oldalra kötve helyezzük fel! Ha pedig az ablak alacsony vagy magasságához mérten széles, úgy kompenzálhatunk, hogy jóval a nyílászáró fölé akasztjuk fel a drapériát. Széles ablakot viszont soha ne díszítsük túl gazdagon, mert zsúfolt hatást kelt.
2. Vigyünk színt az életünkbe!
A falak színe, a burkolatok és bútorok árnyalata alapvetően behatárolja a függöny színvilágát, így a kérdés leginkább az, hogy mit szeretnénk hangsúlyozni. Egy halványabb textília hagy érvényesülni, míg egy színében erőteljesebb anyag magára vonja a figyelmet. Előbbit akkor ajánljuk, ha korábban leosztásra került már a szoba központi szerepe, utóbbit pedig, ha határozott hátteret kívánunk adni az amúgy könnyed színekbe öltöztetett térnek. Egyszínű fal mellé bátran használjunk mintás anyagokat, míg mintás falhoz a szobában uralkodó árnyalatok közül válasszunk, finomabb vagy erősebb árnyalatban – akár több színből kombinálva.
3. Csak stílusosan
Egy jól megválasztott függöny stílusában is passzol befogadó környezetéhez. Mindezt nagyban meghatározza a szoba funkciója, ahova szánjuk – míg a gyermekszobába könnyed anyagok illenek inkább, addig egy klasszikusan berendezett nappali esetében nyugodtan letehetjük a voksunkat a robusztusabb textilek mellett. Sokat számít a függöny sűrűsége is: nagy térbe bátran számoljunk akár háromszoros anyagszélességgel, hogy a függönynek legyen karaktere. Hosszúságát tekintve a lágyan omló, földig érő, „ültetett” függöny arisztokratikus hatást kelthet, míg a leginkább konyhába passzoló vitrázs függönyök kávéházi hangulatot varázsolhatnak otthonunkba. Mint bárhol máshol, természetesen a kiegészítőkön itt is sok múlik: egy modern lakásbelsőnél például eltérhetünk a hagyományos felfüggesztéstől, és karnisok helyett választhatunk római rolót vagy lapfüggönyt.
4. Fény és sötét
A függöny kiválasztásánál mindig kardinális kérdés, mennyi fényt engedjünk be vele a lakásba: míg egy vendégfogadásra használt nappaliban kívánatos a napvilág, addig a hálószoba bensőséges hangulatát egy sötétebb szövésű textília segítheti inkább elő. Redőny hiányában pedig két legyet is üthetünk egy csapásra, amennyiben fényáteresztő és sötétítő függönyt is választunk a szobába. Ebben az esetben jelentősen megnő a terünk a kísérletezésre, de sose tévesszük szem elől a harmóniát: ha előbbi gazdagabban mintázott, utóbbi legyen egyszerűbb – és fordítva.
5. Végül egy kis extra
Az se essen kétségbe, aki az eddigiek alapján sem kapott nagy kedvet a függönyvásárláshoz – nincs ezzel egyedül. Számukra számos alternatív megoldás létezik a függönyözés megkerülésére, melyek legalább annyira praktikusak, egyben jóval különlegesebbek, mint a hagyományos textília. Ilyen például az áttetsző, átlátszó vagy színes nyomtatott ablakmatrica, a homokfújt üveg vagy az ablak elé szerelt lézervágott fa panel. Bármelyiket is válasszuk, garantálható, hogy minden vendég a csodájára jár majd.
Forrás: