Komoly mérföldkőhöz érkezett az amerikai közlekedési infrastruktúra fejlesztése. A világ egyik legismertebb közútja, a 66-os út mentén ugyanis hamarosan olyan napelemes paneleket raknak majd le, ami tiszta forrásból képes elektromos árammal ellátni a környezetét. Ha beválik, az nagyon komoly változást hozhat az útépítésben is.
A Solar Roadways nevű eszközt egy amerikai házaspár, Scott és Julie Brusaw fejlesztette ki. A név tulajdonképpen hatszögletű napelemes paneleket takar, amik a fejlesztőik szerint alkalmasak arra, hogy erre cseréljék ki az útburkolatot. A találmánnyal azonban több szakembernek is meggyűlt már a baja: volt, aki a tapadását kifogásolta, mások a puszta létjogosultságát kérdőjelezték meg.
Most azonban megkapják az esélyt a bizonyításra. Az Inhabitat beszámolója szerint az elképzelés a Road to Tomorrow (út a jövőbe) programban kapott helyet. A tervek szerint a 66-os út egy szakaszán Missouriban jelenik majd meg a különleges burkolat. A panelekbe LED-eket is építettek, így már az útburkolati jelek felfestésére sem lesz szükség, helyette a LED-ek égnek majd.
A megtermelt energiát persze nemcsak erre fordítanák, hanem a települések áramellátását is ebből fedeznék. A házaspár szerint ha Amerikában minden létező utat ilyen eszközzel burkolánának le, akkor háromszor annyi áramot lehetne előállítani, mint amennyit 2009-ben az egész ország fogyasztott.
Ezen a téren Európa is igen jól áll, legalábbis a franciáknak köszönhetően: az év elején bejelentették, hogy öt év alatt 1000 kilométernyi útburkolatra telepítenek napelemet, ami 5 millió ember energiaszükségletét elégíti ki.
Forrás: